Co se děje v postprodukci?

Digitální postprodukce je finální částí svaté videotrojice: preprodukce, produkce, postprodukce. Jaké dílčí fáze obsahuje a proč je právě důkladná postprodukce klíčem ke kvalitnímu videu?

co je to postprodukce

Poté, co video natočíme, převezme otěže postprodukční profík. Jedná se o mimořádně talentovaného člověka, který má cit pro střih videa, výběr hudby, dodatečné animace, retuše a barvení. Postprodukční profík (jako je například náš Luboš) “lepí” video dohromady a především na něm záleží, zdali se výsledné video bude líbit, nebo ne.

Co všechno je součástí postprodukce?

1. Střih

Dobrý a přesný střih je základem. Pokud se totiž ve videu objeví prodlevy, ve kterých se nic neděje, hudba špatně navazuje nebo střih nesedí do voiceoveru, jde výsledný dojem z videa lidově řečeno do kopru.

2. Zvuk

Zvuk nezahrnuje pouze dlouhé prohrabování se hudební databází a nastavení optimální hlasitosti, ale také ozvučení videa dodatečnými okolními zvuky, které video umně dokreslují a dodávají mu šmrnc. Součástí videa je zpravidla také voiceover, tedy doprovodný komentář, který se též musí podle potřeby nastříhat.

3. Animace

Většina videí od 60seconds (v závislosti na typu videa) obsahuje také porci animací, jejichž cílem je video rozpohybovat a oživit. Typicky se jedná například o mimiku postaviček, které ve videu účinkují.

4. Barvení

Barvení, odborně nazýváno jako grading je jednou z finálních úprav videa. Ačkoliv se v průběhu natáčení snažíme o konstantní světelné podmínky, sem tam nám nějaký stín unikne, a proto je zapotřebí video barevně sjednotit, vytáhnout chtěné barvy, z bílé udělat zářivě bílou a celé video zkrátka dokolorovat tak, aby potěšilo divákovo oko.

produktové firemní nebo promo video

Po tomto shrnutí asi už tušíte, že postprodukce je časově velmi náročná, a proto nám i u jednoduchého kresleného videa trvá nejméně týden. Ale věřte, že to pak stojí za to!

Potřebujete video?

Ozvěte se nám a my si s vámi rádi nezávazně popovídáme o vašem projektu.

+420 604 660 482

hello@60seconds.cz

Pekařská 12, Brno