Co je to storyboard?

Některé věci jsou nejlepší neplánované. Třeba takový spontánní letní večírek na zahradě. Většinou je však plán potřeba. V ideálním případě správně připravený, aby podle něj mohl vzniknout skvělý produkt, se kterým budou všichni spokojení. Třeba u videa slouží jako takový jízdní řád pro natáčení právě storyboard. A co že to vlastně je?

storyboard k videu

Jak storyboard vypadá

Storyboard je obrázkový nebo textový scénář, který vzniká ještě během preprodukce. Jedná se o sadu rámečků s obrázky, které jsou doplněné popisem scény. Vizuálně může storyboard připomínat komiks.

Storyboard je nástroj, který pomáhá popsat vizuálně složitou scénu a způsob, jakým scéna pracuje. Zobrazuje tedy základní sekvenci spotu. Obrázky mohou být:

  • hrubé skici,
  • barevné obrázky,
  • i fotografie.
jak vypadá storyboard

Od nás dostanete textový storyboard

V 60seconds vám v rámci námětu dodáváme textový storyboard. Slovy popíšeme, co se bude ve videu dít, co přesně divák uvidí a uslyší, jaká scéna bude následovat. To vše proto, abyste si vaše výsledné video dokázali co nejlépe představit.

Tři “eS”, která by měl storyboard splňovat:

  • Stručný
  • Srozumitelný
  • Snadno pochopitelný

Jakmile tento textový storyboard odsouhlasíte, posíláme ukázky videí od různých ilustrátorů, abyste si vybrali výtvarný styl. 

Takto kupříkladu vypadal finální storyboard pro video společnosti Webnode:

Timing


Text pro voiceover


Textový storyboard


0:00-0:10   Zobrazení čtyř ikonických postav:
  Tohle je Pepa, ... 1. Instalatér Pepa: 
znuděný, zarůstá vousem
  ...Klára,... 2. Kadeřnice Klára: 
znuděná, pavouk jí tvoří pavučiny ve vlasech
  ...Milan... 3. Automechanik Milan: 
znuděný, šťourá se v nose klíčem číslo 12
  ...a Adéla. 4. Cukrářka Adéla:
usměvavá, zdobí dortíky
    Oddálení kamery
0:10-0:13 Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Záběr na všechny postavy. Nyní jsou všechny na jedné obrazovce, která je rozdělená do 4 políček.
0:13-0:20 Zatímco 75 % podnikatelů nemá webové stránky, protože si myslí, že jsou drahé a komplikované na výrobu, Vyšrafování/zabarvení ¾ obrazovky se znuděnými postavami, přes to nápis 75 %.
0:20-0:25 Adéla webové stránky má. Přiblížení kamery na políčko s cukrářkou, před jejímž krámkem roste fronta zákazníků.
0:25-0:30 A navíc ani nevypadají jako z éry dinosaurů. Nový záběr: T-Rex se svými krátkými pacičkami sedí nešťastně u PC a nejde mu ťukat do klávesnice (+ frustrovaný řev).
0:30-... Stejně jako dalších 25 milionů živnostníků a podnikatelů z celého světa si je vytvořila úplně sama. PC zůstává, T-Rex odletí a za PC se místo něj dokreslí cukrářka. 
  Rychle, levně a hezky česky na Webnode. Ťuká do klávesnice.
  Protože poskládat si na Webnode web Klávesnice odletí...
...-0:45 ...je stejně snadné jako poskládat čokoládu do bonboniéry. ...a teď cukrářka skládá čokoládu do bonboniéry - stejný pohyb.
0:45-...   Znovu záběr na všechny 4 živnostníky,
…-0:50 Vytvořte si i vy svůj vlastní web. a každému z nich je přikreslený počítač. Jsou vysmátí a mají plné ruce práce. 
0:50-1:00 S Webnode to půjde snadno. Záběr na prázdný papír, kam je cukrářským krémem psáno
www.webnode.cz

Hlavní význam storyboardu?

Storyboardy mohou mít více podob, záleží, k jakému konkrétnímu účelu slouží. Všechny typy mají však jednu stejnou vlastnost. Je to levná varianta, jak klientovi předvést základní sekvenci spotu, ukázat vizuálně složitou scénu nebo představit, jak má celá scéna vlastně vypadat.

Potřebujete video?

Ozvěte se nám a my si s vámi rádi nezávazně popovídáme o vašem projektu.

+420 604 660 482

hello@60seconds.cz

Pekařská 12, Brno